بررسی تخصصی انواع پورت های ویدیویی

0

منظور از پورت های ویدیویی چیست ؟

اگر بخواهیم پروت های ویدیویی رو بررسی کنیم شاید بهتر باشه با یک سری مثال شروع کنیم. حتما بارها اتفاق افتاده که یک دستگاه ویدیویی مانند دستگاه پخش DVD یا یک لپتاپ و کامپیوتر و یا حتی یک دوربین را به مانیتور یا تلویزیون وصل کنید. یا یک دستگاه پزشکی و صنعتی را به مانیتور یا کارت کپچر وصل کنید. ممکن در بسیاری از مواقع از شکل ظاهری رابط ها و پورت های تلویزیون توانسته باشید دستگاه های ویدئویی را توسط کابلها به همدیگر وصل کنید بدون اینکه اطلاعاتی از آن کابل یا رابط ویدیویی داشته باشید. در صورتیکه از نام کابل ها و اتصالات خروجی و ورودی دستگاه های ویدئویی اطلاعی نداشته باشید برای اتصال آنها احتمالا با مشکل روبرو می شوید. اما اگر از اسم و شکل ظاهر و کاربرد پورت های ویدیویی اطلاعات کافی داشته باشید نه تنها در اتصال دستگاه ها به مشکل نخواهید خورد، بلکه می توانید از تفاوت و برتری آن ها نسبت به بکدیگر آگاه شوید. در این مقاله قصد داریم اطلاعات پورت های ویدیویی را به صورت ساده و البته کامل ارائه دهیم.

(PC-RGB و D-SUB) VGA پورت

پورت VGA که با نام های D-Sub یا PC-RGB هم شناخته می شود، یک کانکتور DB-15 می باشد که از سه ردیف پین تشکیل شده است.  این کانکتور که خروجی تصویر آنالوگ توسط آن فراهم می شود، یک رابط رایج جهت اتصال انواع دستگاه های ویدئویی و کامپیوتر و … به انواع مانیتورها CRT و LCD و ویدئو پروژکتور می باشد. البته این پورت به دلیل پشتیبانی نکردن از تصاویر با رزولوشن های بالای HD رفته رفته جای خود را به پورت های دیگر مانند HDMI و DVI خواهد داد.

پورت VGA
پورت VGA

خرید انواع کابل VGA

[divide icon=”circle” color=”#dd8500″]

پورت DVI

پورت های DVI به صورت دسته بندی های زیر می باشند:

DVI-A

پورت DVI-A (مخفف Digital Video Interface – Analog) خروجی تصویر آنالوگ را فراهم می کند. DVI-A بیشتر برای مانیتورها و ویدئو پروژکتور ها استفاده می شود ولی در گذشته گاها برای سیستم های HDTV هم استفاده می شده است. برای بعضی مانیتورهای LCD، نیاز به کابلی داریم که یک سر آن به خروجی گرافیک کامپیوتر یا لپ تاپ که دارای پورت VGA  می باشد وصل شده و سر دیگر آن به مانیتور LCD که دارای ورودی پورت DVI-A می باشد وصل شود. همچنین برای اتصال دستگاهی که دارای خروجی DVI-A می باشد (مانند ویدئو کارت یا دستگاه پزشکی و صنعتی و …) به یک مانیتور CRT با ورودی VGA باید از کابلی استفاده کنیم که یک سر آن VGA و سر دیگر آن DVI-A باشد.

پورت DVI-A
پورت DVI-A در کنار پورت VGA

DVI-D

پورت DVI-D یا همان DVI-Digital کانکتوری است که قابلیت انتقال دیتای تصویر دیجیتال را فراهم می کند. این کانکتور دارای دو نوع Dual Link و Single Link می باشد. نوع Single-link دارای 3 ردیف 6 پین و یک پین بزرگتر افقی می باشد که قابلیت انتقال تصاویر تا رزولوشن 1080×1920 با نرخ 60 هرتز را فراهم می کند.

پورت DVI-D Single Link
پورت DVI-D Single Link

نوع Dual-link کانکتور DVI-D دارای 3 ردیف 8 پین به همراه یک پین بزرگتر افقی می باشد که عموما با نام های کانکتور 25 پین یا کانکتور 24+1 و یا کانکتور 24 پین هم شناخته می شود. این نوع کانکتور از رزولوشن تصویر 1536×2048 با نرخ 60 هرتز پشتیبانی می کند. از DVI-D Dual-link برای انتقال تصاویر توسط کابل های بلند با رزولوشن بالا استفاده می شود.

پورت DVI-D Dual Link
پورت DVI-D Dual Link

DVI-I

پورت DVI-I یا DVI-Integrated یک کانکتوری است که قابلیت خروجی تصاویر دیجیتال و آنالوگ را فراهم می کند. اتصالات DVI-I دارای تمام پین های موجود در هر دو کانکتور DVI-A و DVI-D است. توسط DVI-I ما می توانیم یک مانیتور CRT یا LCD را توسط کابلی که یک سر آن پورت VGA (D-Sub) و سر دیگر آن DVI-A می باشد را به دستگاه مورد نظرمان وصل کنیم. همچنین می توانیم مانیتور LCD مان را توسط کابل به دستگاه با خروجی DVI-I یا DVI-D متصل کنیم. پورت DVI-I دارای دو نوع Dual Link و Single Link می باشند.

پورت DVI-I Single Link
پورت DVI-I Single Link

 

پورت DVI-I Dual Link
پورت DVI-I Dual Link

خرید انواع کابل DVI

[divide icon=”circle” color=”#dd8500″]

DMS-59 (LFH-59) کانکتور

کانکتور DMS-59 قابلیت ارسال دو سیگنال DVI-I به صورت مجزا بر روی یک کانکتور را دارد. این یک کابل مخصوص است که سیگنال را به واسط های ویدئویی جداگانه تقسیم می کند. به عنوان مثال، کابل ممکن است سیگنال را به دو اتصال دهنده DVI-I، دو اتصال دهنده D-sub یا یک اتصال دهنده DVI-I و یک اتصال D-sub متصل کند.

کانکتور DMS-59 (LFH-59)
کانکتور DMS-59 (LFH-59)

[divide icon=”circle” color=”#dd8500″]

پورت Composite Video

پورت Composite Video خروجی تصویر آنالوگ را برای شما فراهم می کند. این رابط از کانکتور RCA استفاده می کند. از پورت کامپوزیت ویدئو جهت اتصال انواع دستگاه های پخش و ضبط ویدئویی مانند دوربین ، تلویزیون، کنسول بازی، کارت کپچر و تدوین، هارد رکوردر، دی وی دی پلیر، دوربین مداربسته و … استفاده می شود. رابط کامپوزیت ویدئو فقط جهت انتقال تصویر استفاده می شود و برای انتقال صدا از رابط جداگانه استفاده می شود.

* همانطور که گفتیم از Composite video جهت انتقال تصاویر آنالوگ استفاده می شود و این رابط امکان انتقال تصاویر با رزولوشن HD را ندارد.

پورت Composite Video
پورت Composite Video

خرید انواع کابل AV

[divide icon=”circle” color=”#dd8500″]

پورت S-Video

پورت S-Video (مخفف عبارت Seprate-Video) جهت انتقال تصاویر آنالوگ استفاده می شود. این رابط کیفیتی کمی بالاتر از Composite Video دارد اما به دلایل فراوانی استفاده از آن بسیار کم و یا حتی منسوخ شده است و اکثر دستگاه های ویدئویی از رابط Composite Video استفاده می کنند. همچنین این کانکتور قابلیت تبدیل به Composite Video را هم دارد.

پورت S-Video
پورت S-Video

[divide icon=”circle” color=”#dd8500″]

پورت Component

رابط Component که با نام RGB هم شناخته می شود، کانکتوری است که قابلیت انتقال تصاویر HDTV از طریق سه کانال جداگانه Red (قرمز)، Green (سبز) و Blue (آبی) را فراهم می کند. در بعضی کارت های ویدئویی مانند کارت های کپچر این کانکتور به صورت مستقیم بر روی کارت وجود دارد و در بعضی دیگر توسط یک کانکتور 7pin mini DIN که به کانکتور RCA Component تبدیل شده، استفاده می شود که البته در این کابل ها صدا به صورت جداگانه مورد استفاده قرار می گیرد.

پورت Component
رابط اتصالی کامپوننت Component

خرید انواع کابل AV

[divide icon=”circle” color=”#dd8500″]

پورت HDMI

پورت HDMI (مخفف عبارت High-Definition Multimedia) یک رابط انتقال صدا و تصویر دیجیتال است که برای انتقال صدا و تصویر با کیفیت بالا مورد استفاده قرار می گیرد. کانکتور HDMI عموما سیگنال صدا و تصویر را با به صورت ترکیبی بر روی یک کابل ارسال و دریافت می کند اما در بعضی موارد مانند مبدل DVI به HDMI یا HDMI به DVI و یا مبدل VGA به HDMI یا HDMI به VGA تنها سیگنال تصویر انتقال می باید و برای انتقال صدا باید از رابط های جداگانه استفاده کرد.

کانکتور HDMI در حال حاضر در سه نسخه HDMI 2.0، HDMI 1.4 و HDMI 2.1 مورد استفاده قرار می گیرد که دو نوع HDMI 1.4 و HDMI 2.0 بیشترین استفاده را در بین دستگاه پخش و ضبط ویدئویی و نمایشگرها دارند. این کانکتور با توجه به نسخه آن قابلیت انتقال تصاویر در رزولوشن های 1080P و 4K×2K و 8K و 10K را دارند. همچنین HDMI قابلیت انتقال تصاویر 3D را دارد. کابل های HDMI در مدل های مختلف با کیفیت های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند و تا به امروز در متراژهای مختلف تا نهایت 50 متر مورد استفاده قرار می گیرند که بالاتر از 20 متر باید از نوع Active باشند. شاید محدودیت طول این کابل یکی از نقاط ضعف آن باشد که البته برای این کار یک راه حل در نظر گرفته شده است و آن هم استفاده از اکستندرهای HDMI می باشد.

پورت HDMI
پورت HDMI

خرید انواع کابل HDMI

[divide icon=”circle” color=”#dd8500″]

پورت Displayport

کانکتور Displayport که با نام DP هم شناخته می شود، یک رابط تصویری است که مانند HDMI قابلیت انتقال صدا و تصویر توسط یک کابل را دارد. این پورت هم به صورت مستقیم و هم قابل تبدیل به پورت های VGA و DVI و HDMI می باشد. این رابط معمولا در کارت های گرافیک مورد استفاده قرار می گیرد که برای اتصال آن به صورت غیر مستقیم به مانیتور یا کارت کپچر باید با توجه به نوع آن از مبدل Active یا Passive استفاده کنید. Displayport 1.2 قابلیت انتقال تصاویر تا رزولوشن 3.840×2.160@60fps را دارند. دیسپلی پورت ها جهت جایگزینی پورت های دیگر مخصوصا HDMI عرضه شده که تا به امروز در این زمینه موفق نبوده و قابلیت های کمتری نسبت به HDMI دارند.

پورت Displayport
پورت Displayport

خرید انواع کابل Displayport

[divide icon=”circle” color=”#dd8500″]

کانکتور F-Type

کانکتور F-Type که عموما برای دستگاه های گیرنده دیجیتال ماهواره ای مورد استفاده قرار می گیرد قابلیت انتقال صدا و تصویر بر روی یک کابل را دارد.

کانکتور F-Type
کانکتور F-Type

 

منبع : utilizewindows

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.